Finnish Game Jam ry on aloittanut toimintansa 1.7.2013

(Sorry, only in Finnish)

Suomen laajinta pelinkehitystapahtumaa järjestävä taho järjestäytyi yhdistykseksi.

Finnish Game Jam pelinkehitystapahtuma järjestetään ensi vuonna jo viidettä kertaa. Osana kansainvälistä Global Game Jam -­tapahtumaa, Finnish Game Jam on kasvanut Suomen laajimmalle levittäytyneeksi pelinkehitystapahtumaksi. Tämän vuoden tammikuussa yli 500 pelialan ammattilaista ja harrastajaa otti osaa pelinkehittämiseen 12 eri paikkakunnalla aina Helsingistä Rovaniemelle. Tuloksena oli yli 130 alle 48 tunnissa kehitettyä digi­- ja lautapeliä.

Kourallinen aktiivisimpia FGJ:n järjestäjiä kokoontui viikonlopuksi 28­-30.6. Sappeelle suunnittelemaan tulevaa Finnish Game Jam 2014 ­-tapahtumaa, jossa jälleen kerran yhdistyy hullu luovuus, leikkimielinen pelinkehityksen vastakulttuuri, ilmaisunvapaus ja yhteisöllisyys. Suomen suvessa, hyttysten ja polttiaisten keskellä on pohdittu uusia ideoita ja suunniteltu käytäntöjä suomalaisen pelinkehitysharrastuksen tukemiseksi. Samalla pidettiin Finnish Game Jam ry:n ensimmäinen virallinen vuosikokous, jossa tuore yhdistys sai uuden hallituksen.

FGJ_sappee2013_pieni

Kuvassa ylhäältä vasemmalta viikonlopun työryhmä: Kosti Rytkönen (hallituksen jäsen), Ville Lindström (FGJ­aktiivi), Annakaisa Kultima (yhdistyksen puheenjohtaja), Ville Kankainen (FGJ­aktiivi), Maiju Suutari (yhdistyksen rahastonhoitaja), Tatu Laine (yhdistyksen varapuheenjohtaja), Kati Alha (yhdistyksen sihteeri), Timo Nummenmaa (FGJ­aktiivi) ja Vesa Raudasoja (hallituksen jäsen). Kuvasta puuttuu etäosallistunut hallituksen jäsen Teemu Vilén.

Global Game Jam 2014 ja Finnish Game Jam 2014 järjestetään ensi vuoden tammikuussa 24-­26.1.2014. Ilmoittautuminen tapahtumaan avataan syksyllä 2013. Tammikuussa 2013 järjestävinä paikkakuntina oli Helsinki, Jyväskylä, Kajaani, Kouvola, Kotka, Lappeenranta, Oulu, Pohjois-­Karjala (Joensuu), Rovaniemi, Satakunta (Nakkila), Tampere ja Turku.

Finnish Game Jam ry hakee jo tapahtumalle sponsoreita. Aikaisemmin tapahtumaa ovat olleet tukemassa mm. Remedy, Microsoft, Nokia, Grand Cru ja Turun ammattikorkeakoulu. Sponsoriasioissa voi ottaa yhteyttä tatu.laine@gmail.com

Muut tiedustelut:
Annakaisa Kultima,
Finnish Game Jam ry:n puheenjohtaja
Annakaisa.Kultima@uta.fi
050-­4437258

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s